Samowole budowlane na celowniku nadzoru budowlanego w Kościerzynie
W 2024 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kościerzynie przeprowadził 437 kontroli w terenie, z czego aż 314 dotyczyło legalności budowy lub prowadzonych robót budowlanych. Efektem tych działań było wykrycie 209 przypadków samowoli budowlanej, co skutkowało wszczęciem odpowiednich postępowań i wydaniem 41 decyzji nakazujących rozbiórkę nielegalnych obiektów.
Wskaźnik skuteczności przeprowadzonych kontroli wyniósł około 67 procent, co oznacza, że inspektorzy efektywnie identyfikują naruszenia prawa budowlanego. Ponadto przeprowadzono 102 kontrole związane z dopuszczeniem budynków do użytkowania oraz 21 inspekcji dotyczących stanu technicznego obiektów.
Nowe wyzwania dla nadzoru budowlanego
Inspektorat wskazuje na wyzwania wynikające z uproszczonej procedury legalizacyjnej, wprowadzonej dla budynków starszych niż 20 lat.
- Nowym wyzwaniem okazała się konieczność sprawdzania daty budowy budynków podlegających uproszczonej procedurze legalizacyjnej (granica 20 lat) - podkreśla Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Mariusz Myszka.
Określenie wieku budynków wymaga analizy dokumentów oraz weryfikacji na miejscu, co zwiększa ilość pracy inspektorów.
Zobacz: Mandaty za naruszenia Prawa Budowlanego
Problemy z egzekwowaniem decyzji
Jednym z kluczowych problemów, na który zwraca uwagę Inspektorat, jest realizacja wydanych nakazów i kontakt z właścicielami nieruchomości.
- Stałym problemem jest egzekwowanie wydanych nakazów oraz kontakt (a właściwie jego brak) z niektórymi właścicielami - mówi Mariusz Myszka.
W wielu przypadkach nakazy rozbiórki pozostają niewykonane przez długi czas, a właściciele unikają kontaktu z urzędem. Może to prowadzić do dalszych postępowań administracyjnych i konieczności egzekwowania przepisów przy udziale innych organów.
Konsekwencje samowoli budowlanej
Wykrycie samowoli budowlanej może skutkować koniecznością legalizacji budynku lub – w skrajnych przypadkach – jego rozbiórką. Kupując nieruchomość, warto upewnić się, że posiada ona wszelkie wymagane pozwolenia i zgodność z przepisami.
Zobacz: Kaszubskie miejscowości zaskakują nazwami
Co może zrobić kupujący?
- Sprawdzić, czy budynek posiada pozwolenie na budowę oraz decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.
- Zweryfikować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wpisy w księdze wieczystej.
- Skonsultować się z ekspertem ds. nieruchomości lub rzeczoznawcą majątkowym.
W Costerina pomagamy klientom w analizie stanu prawnego nieruchomości, aby uniknąć problemów związanych z nadzorem budowlanym
Czy uproszczona legalizacja to dobra opcja?
Uproszczona legalizacja budynków starszych niż 20 lat to szansa dla właścicieli, którzy z różnych powodów nie uzyskali odpowiednich pozwoleń. Proces ten pozwala na zalegalizowanie budynku bez konieczności spełniania wszystkich współczesnych norm, ale pod warunkiem, że budynek istniał w niezmienionej formie przez co najmniej 20 lat.
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja nieruchomość może zostać zalegalizowana, warto skonsultować się ze specjalistą.
Reklama
Jak Costerina może pomóc?
Dzięki współpracy z rzeczoznawcami oraz ekspertami rynku nieruchomości, Costerina oferuje kompleksową pomoc w zakupie i sprzedaży nieruchomości. Wspieramy naszych klientów w:
- Sprawdzaniu, czy dana działka lub dom nie jest objęty postępowaniem nadzoru budowlanego.
- Analizie stanu prawnego nieruchomości i jej dokumentacji.
- Kontaktach z urzędami w celu sprawdzenia wymaganych pozwoleń.
- Wsparciu przy sprzedaży nieruchomości z nieuregulowaną sytuacją prawną.
Jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości, pomożemy Ci upewnić się, że wszystko jest zgodne z przepisami i nie będzie problemów z jej użytkowaniem.