Kaszubskie miejscowości, które zaskakują nazwami

Maja Bączkowska i Twój Wsparcie - tradycja i technologia w nieruchomościach 2025-03-12

Kaszuby to nie tylko piękne jeziora, malownicze krajobrazy i bogata kultura, ale także miejscowości o wyjątkowych, często zabawnych nazwach. Niektóre z nich budzą zdziwienie, inne uśmiech, a jeszcze inne kryją w sobie niezwykłe historie. Przedstawiamy najciekawsze miejscowości o nietypowych nazwach w powiatach kościerskim, kartuskim i bytowskim, które warto odwiedzić, będąc w tej części Pomorza.


Powiat bytowski - Warszawa, Jeruzalem 

Powiat bytowski ma swoje Jeruzalem. To mała osada, w której mieszka mniej niż 10 osób.

- W naszej okolicy można spotkać sporo nietypowych nazw miejscowości - mówi Tomasz Drążkowski, sołtys sołectwa Łąkie w powiecie bytowskim. - W gminie Lipnica jest Warszawa, gdzie stoi dosłownie jeden dom. Mieszkańcy stolicy, którzy wybierają się nad morze, często korzystają z tej trasy, aby zobaczyć naszą maleńką Warszawę. Co ciekawe, tablica jest dwujęzyczna, więc to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie na znaku widnieje podwójnie Warszawa (w jęz. kaszubskim brzmi tak samo). Jeśli chodzi o Jeruzalem, to nie wiadomo, skąd wzięła się ta nazwa. Rzeczywiście budzi zdziwienie wśród turystów.

Jak przyznaje Tomasz Drążkowski, gmina Lipnica przoduje pod względem nietypowych nazw miejscowości. Można tu trafić np. do Bydgoszczy, Holandii, a nawet Klasztoru.

- Z tej ostatniej miejscowości pochodzi moja babcia. Przed stu laty mieszkały tam zaledwie dwie rodziny i w obu były same córki. Ktoś zażartował, że to jak w klasztorze i stąd nazwa miejscowości Klasztor - dodaje sołtys. 


Oprócz tego w powiecie bytowskim znajdują się także:

Nieczulice - nazwa, która może sugerować brak empatii, choć w rzeczywistości mieszkańcy są bardzo serdeczni.

Jerycho - kolejne biblijne nawiązanie, podobnie jak Jeruzalem i Betlejem, które również znajdują się w powiecie bytowskim.

Dalekie - miejscowość, której nazwa idealnie pasuje do dalekich podróży po Kaszubach.

Bagno - miejsce, które brzmi tajemniczo, a jednocześnie może budzić skojarzenia z trudnym terenem.

Reklama


Powiat kartuski - od Kolana do Nowej Ameryki

Miejscowość Kolano w sołectwie Szymbark w powiecie kartuskim z pewnością może budzić zdziwienie. Dawniej przy tej miejscowości funkcjonowały dwa przysiółki - Piełko i Niebo. W Kolanie mieszka ok. 70 osób.

- Jest to miejscowość turystyczna, otoczona lasami, a w pobliżu jest jezioro - mówi Marek Blok, sołtys sołectwa Szymbark. - W Kolanie znajduje się stadnina koni oraz trakt konny. Trzeba przyznać, że ludzie różnie reagują na tę nazwę miejscowości. Dużo ludzi kojarzy ją bardziej z Wieżycą, ponieważ dopiero kilkanaście lat temu nazwa została zmieniona na Kolano.


Czytaj także: Gmina Stężyca stawia na rozwój


W gminie Sierakowice niektórzy mogą się zdziwić napotykając na Nową Amerykę.

- Kiedy sprowadzałam się do tej miejscowości wychodząc za mąż, moja rodzina żartowała, że do takiej Ameryki to bez paszportu i wizy można przyjechać - powiedziała nam jedna z mieszkanek tej miejscowości.

W Nowej Ameryce mieszka ok. 50 osób. Co ciekawe, jest jedna rodzina, która mieszka w Ameryce i to przez pomyłkę. W dokumentach zapomniano bowiem wpisać "Nowa".


W powiecie kartuskim znajdziemy także:

  • Rzym - miejscowość w gminie Chmielno, do której można się udać bez konieczności podróży do Włoch.
  • Betlejem - kaszubskie nawiązanie do biblijnej nazwy, zlokalizowane w gminie Stężyca.
  • Czaple - nazwa, która przywodzi na myśl bogactwo fauny regionu.

Powiat kościerski - Z Dywanu do Piekła 

Nietypowych nazw nie brakuje także w powiecie kościerskim. Miejscowość Głodowo kojarzy się z głodowaniem, ale - jak zapewniają mieszkańcy - nie ma to odzwierciedlenia w obecnej rzeczywistości.

- W Głodowie mieszka ok. 480 osób - mówi Jarosław Wrosz, radny gminy Liniewo. - Głodowo, jak i gmina Liniewo, to głównie tereny rolnicze, ale są też gospodarstwa agroturystyczne. Ciekawa jest także nazwa Brzęczek - to leśna osada, tereny bagienne. Mamy też Stary Wiec, może były organizowane tu kiedyś jakieś wiece. Jest także Stefanowo.


Nie brakuje miejscowości o nietypowych nazwach, które zaskakują i intrygują. W gminie Stara Kiszewa znajdziemy Warszawę, Bąk, Bestrą Sukę, Pionki, Chrósty czy Portugalę. Gmina Lipusz oferuje Bagna, Kulę, Jasną Gwiazdę, Papiernię, Rzym i Żabowo. Z kolei w gminie Dziemiany można trafić na Dywan, Głuchy Bór, Tkalnię, Słonecznik czy Zimny Dwór.

Na Kaszubach można mieszkać w Piekle, Niebie, Ameryce, Rzymie, a nawet w Dywanie. Nietypowe nazwy miejscowości przyciągają turystów i stają się lokalną atrakcją

Nazwa miejscowości przyciąga uwagę

Niektóre nazwy miejscowości mogą przyciągać uwagę inwestorów i turystów. Oryginalna nazwa może być atutem marketingowym, który zwiększa zainteresowanie danym regionem. Miejscowości takie jak Warszawa na Kaszubach, Jeruzalem czy Nowa Ameryka przyciągają turystów swoją unikalnością, co może sprzyjać lokalnym inwestycjom, szczególnie w sektorze usług i turystyki.

Dla osób szukających działek na Kaszubach, unikatowa nazwa może stanowić dodatkowy argument przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Nietypowe nazwy zapadają w pamięć i mogą przyciągnąć klientów szukających wyjątkowego miejsca do zamieszkania czy prowadzenia działalności.


Zobacz także: Przewodnik po Kaszubach


Costerina - Twój przewodnik po nieruchomościach 

W Costerina - Nieruchomości na Kaszubach pomagamy znaleźć idealne miejsce do zamieszkania lub inwestycji. Jeśli marzysz o własnej działce w regionie pełnym historii, pięknych krajobrazów i niepowtarzalnych nazw miejscowości, skontaktuj się z nami. Oferujemy szeroki wybór działek na Kaszubach, domów na sprzedaż oraz nieruchomości w najbardziej malowniczych zakątkach regionu.


 Współpracuj z nami!