Ostrzyce to niezwykle urokliwe miejsce na Kaszubach

Oprac. Krzysztof Bączkowski 2024-05-26

Ostrzyce to wieś kaszubska położona w gminie Somonino na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad Radunią. Wieś leży przy Drodze Kaszubskiej i na szlaku wodnym "Kółko Raduńskie" u podnóża Jastrzębiej Góry (227,2 m n.p.m.) nad Jeziorem Ostrzyckim, po którym to w sezonie letnim pływa stateczek białej floty "Stolëm". Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. Na południe od Ostrzyc znajduje się najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego szczyt Wieżyca a na wschodzie jezioro Trzebno. Integralną częścią Ostrzyc jest dawny przysiółek Węgloszyno (kaszb. Wengloszënò). Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski.

Czytaj więcej

Poznaj szlaki rowerowe na Kaszubach - "Kamienne Kręgi"

Oprac. Krzysztof Bączkowski 2024-05-20

Szlaki rowerowe na Kaszubach to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Malownicze trasy prowadzą przez urokliwe wsie, jeziora i lasy, oferując niezapomniane widoki i bliski kontakt z naturą. Dzięki dobrze oznakowanym ścieżkom, zarówno amatorzy, jak i doświadczeni rowerzyści mogą cieszyć się aktywnym wypoczynkiem, odkrywając jednocześnie bogatą kulturę i tradycję Kaszub.

Czytaj więcej

Możesz mieć wpływ na zagospodarowanie przestrzenne Kaszub i Pomorza

Oprac. Krzysztof Bączkowski 2024-04-29

Plan Zagospodarowania Przestrzennego to bardzo istotny dokument. Od niego zależy to, jak będziemy kształtować przestrzeń regionu, gdzie będziemy koncentrować działania związane z ochroną przyrody czy krajobrazu, a gdzie wzmacniać powiązania transportowe czy energetyczne. Plan określa między innymi podstawowe elementy sieci osadniczej wraz z jej powiązaniami komunikacyjnymi i infrastrukturalnymi oraz system obszarów chronionych. Rolą planu jest ponadto określenie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym.

Czytaj więcej

Promenada z Mariną Wodną w Stężycy - turystyczna atrakcja na Kaszubach

Oprac. Krzysztof Bączkowski 2024-04-25

Promenada im. ks. Konrada Lubińskiego wraz z Mariną Wodną w Stężycy na Kaszubach to miejsce, gdzie harmonia natury spotyka się z możliwościami aktywnego spędzania czasu nad wodą. To malownicze miejsce przy ul. Jana III Sobieskiego, które zachęca do relaksu i rozrywki w otoczeniu pięknych krajobrazów i szerokiego spektrum atrakcji. Odwiedzający mają okazję do żeglowania, wypożyczenia kajaków czy po prostu odpoczynku na świeżym powietrzu. Marina Wodna Stężyca to doskonałe miejsce na rodzinne wypady, romantyczne spacery lub aktywny wypoczynek na łonie natury.

Czytaj więcej