Z nowej inwestycji w Gołubiu skorzystają mieszkańcy i letnicy

Joan 2019-01-22

Przy dworcu kolejowym w Gołubiu funkcjonuje pierwszy w powiecie kartuskim węzeł transportowy. Znajdują się tu: parking dla rowerów i samochodów, przystanek autobusowy oraz kładka widokowa.

Gołubie to niezwykle urokliwa i malownicza miejscowość, położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Dąbrowskim. W niewielkiej odległości znajduje się Jezioro Patulskie przy szlaku wodnym „Kółko Raduńskie” i na turystycznym szlaku Wzgórz Szymbarskich. Gołubie jest dobrze skomunikowane z Trójmiastem, dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Miejscowość od lat cieszy się zainteresowaniem inwestorów i turystów. Zakup działki budowlanej w Gołubiu o powierzchni ok. 1000 m kw. to wydatek rzędu 65 tys. zł. Natomiast ceny domów letniskowych zaczynają się od 150 tys. zł w przypadku domu do remontu. Duży wpływ na cenę domu ma jego stan, lokalizacja, powierzchnia, wiek, standard.
- Miejscowość przyciąga ludzi z całego świata - mówi Krzysztof Bączkowski, specjalista ds. obrotu nieruchomościami. - W Gołubiu na sprzedaż są m.in. działki budowlane, rekreacyjne, ale też domy całoroczne i letniskowe. Miejscowość ze względu na swoje atrakcyjne położenie, bliskość lasów iglastych i jezior, przyciąga letników, którzy chcą tu mieć swoje nieruchomości.
Gmina Stężyca najszybciej spośród wszystkich gmin na Pomorzu zbudowała węzeł. Kosztował on prawie 6 mln zł, z czego ponad 3,6 mln zł pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
- Idea tworzenia węzłów i integracji transportu publicznego ma kapitalne znaczenie dla regionu. Bardzo się cieszę, że rada gminy Stężyca, wspólnie z panem wójtem, podjęła się realizacji tego poważnego zadania. Przede wszystkim chodzi o to, aby mieszkańcy mogli dojechać tutaj rowerem, samochodem lub autobusem, a następnie przesiąść się na wygodny transport kolejowy - mówił podczas uroczystości marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.
Na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot powstaną 24 węzły, które pozwolą na pełniejszą integrację różnych systemów transportu zbiorowego. Szacunkowa wartość wszystkich projektów wynosi ok. 418 mln zł, z czego 209 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.