Bory Tucholskie zostały okrzyknięte cudem Polski

Oprac. Krzysztof Bączkowski 2024-06-20

Bory Tucholskie zostały okrzyknięte cudem Polski w plebiscycie organizowanym przez National Geographic Polska. W szranki stanęło aż 48 niezwykłych miejsc z całego kraju. W ich wyborze pomagały m.in. regionalne organizacje turystyczne, lokalni przewodnicy oraz sami mieszkańcy. Pod uwagę brane były przede wszystkim miejsca zaskakujące, ciekawe i z dala od utartego szlaku. Ostatecznie to właśnie internauci wybrali po jednym najpiękniejszym miejscu na każde województwo. Łącznie oddano 258 tys. głosów i wybrano 16 wspaniałych miejsc w Polsce.

Bory Tucholskie to nie tylko jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, ale również niezwykła oaza przyrody i spokoju na Pomorzu. Rozciągające się na obszarze ponad 300 tysięcy hektarów, te sosnowe lasy są częścią większego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, co podkreśla ich znaczenie dla ochrony przyrody na skalę europejską.

To miejsce, gdzie natura wciąż rządzi się swoimi prawami. Bory Tucholskie są jednym z najstarszych kompleksów leśnych w Polsce, z dużymi obszarami pierwotnej puszczy oraz licznymi rezerwatami przyrody chroniącymi unikalne gatunki roślin i zwierząt. Można tu spotkać m.in. cisy, dęby, graby, brzozy oraz rzadkie gatunki ptaków, takie jak orzeł bielik czy czapla siwa.

Region ten nie tylko zachwyca swoim bogactwem przyrodniczym, ale także oferuje liczne atrakcje dla turystów. Szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez malownicze krajobrazy, zarośnięte lasy i krystalicznie czyste jeziora. Rzeka Brda, płynąca przez te tereny, stanowi doskonałą trasę dla miłośników kajakarstwa, zapewniając niezapomniane wrażenia podczas spływów wśród otaczającej przyrody.

Bory Tucholskie są również miejscem bogatym kulturowo. Na terenie parku narodowego znajdują się liczne pozostałości archeologiczne oraz zabytkowe dworki i zagrody wiejskie, które są świadectwem długiej historii osadnictwa na tych terenach. Warto również odwiedzić Muzeum Leśnictwa w Tucholi oraz Leśny Ogród Botaniczny, który jest najstarszym leśnym arboretum w Polsce.

Dla osób poszukujących odosobnienia od miejskiego zgiełku i chcących cieszyć się bliskością natury, Bory Tucholskie stanowią idealne miejsce do wypoczynku i regeneracji. To nie tylko park narodowy, ale także prawdziwa skarbnica dzikiej przyrody i lokalnej historii, która czeka na odkrycie przez turystów z całego świata.

Źródło: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna i national-geographic.pl