Rządowy program dofinansowania mieszkań. Kto skorzysta?

Oprac. Krzysztof Bączkowski 2024-06-11

Główną grupą zainteresowanych nowym programem rządowym są młode rodziny oraz osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Według Marka Starzyńskiego z firmy Okam, wśród osób zainteresowanych programem dominują nabywcy pierwszego mieszkania oraz wielodzietne rodziny. Michał Witkowski z Lokum Deweloper zauważa, że program Na start przyciąga zróżnicowany profil konsumencki, co świadczy o jego szerokim zasięgu.

Chociaż ogólne zainteresowanie programem jest zauważalne, wzrost ilości rezerwacji jest umiarkowany. Zuzanna Należyta z Eco Classic wskazuje, że przyszłość programu nie jest jeszcze przesądzona, co powstrzymuje lawinowy wzrost rezerwacji. Jednak Angelika Kliś z Atal zauważa wzmożone zainteresowanie zarówno klientów wiążących swoje oczekiwania z nowym programem kredytowym, jak i klientów gotówkowych.

Wśród projektów mieszkaniowych, które cieszą się największym wzięciem, dominują te spełniające kryteria programu Na start. Mariola Żak z Aurec Home informuje, że najtańsze mieszkania, takie jak kawalerki do 30 m kw. oraz większe mieszkania do 60 m kw., znikają najszybciej. 

Rządowy program Na start spotyka się z rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodych rodzin i osób planujących zakup pierwszego mieszkania. Pomimo niepewności co do ostatecznego kształtu programu, deweloperzy notują wzrost zapytań i rezerwacji, co świadczy o potencjalnym wpływie programu na rynek nieruchomości. Popularność zdobywają zwłaszcza projekty spełniające kryteria dofinansowania, co może wpłynąć na dalszy rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce.

Źródło: Dompress

Fot. Pixabay