Domy na zgłoszenie do 70 m kw. nie zrobiły furory

2022-08-09

Dokładnie od 3 stycznia 2022 r. osoba, które posiada działkę budowlaną, może w uproszczonej procedurze wybudować dom do 70 m kw. Nie musi uzyskiwać pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie. Co więcej, takie domy mogą powstawać bez kierownika budowy i bez książki budowy. To duże ułatwienie, jednak okazuje się, że w urzędach nie pojawiła się lawina zgłoszeń. Przyczyną jest m.in. to, że banki często odmawiają kredytowania takich inwestycji. Zachęcić do budowy 70-metrowych domów miały także darmowe projekty. Na razie udostępniono jednak tylko 22 propozycje.

Tymczasem Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni. Zmiany miałyby wejść w życie od stycznia 2023 r.

- Konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej - zapowiedział na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Opcje