Spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi

Joan 2022-06-08


W pierwszym kwartale 2022 roku spadło zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Jak wynika z analiz, liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych była mniejsza o 25,27%, a ich wartość była niższa o 24,59% w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku.


Powodów do zadowolenia nie mają także deweloperzy. Rozpoczęto budowę 31 675 mieszkań, to mniej o 17,40% niż w IV kwartale 2021 roku oraz o 21,07% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co ciekawe, to w Gdańsku mieszkania podrożały najbardziej. Ceny ofertowe lokali na rynku wtórnym wzrosły w ciągu roku niemal o 23 proc. Tymczasem w Warszawie i Krakowie – o ponad 13 proc. Średnie ceny m kw. na gdańskim rynku wtórnym poszły w górę o ponad 2,3 tys. zł.

Jak podkreślają eksperci, przyczyną wyższych cen jest galopująca inflacja, drożejące ceny materiałów budowlanych, mała podaż ofert i wciąż wysoki popyt, choć wyraźnie mniejszy niż przed rokiem. Eksperci z Centrum AMRON przewidują, że ceny transakcyjne metra kwadratowego w tym roku wciąż będą rosły.

Opcje