19 września zmieniło się prawo budowlane

Joan 2020-09-22

19 września weszły w życie zmiany w prawie budowlanym. Nowe przepisy oznaczają mniej dokumentów, by uzyskać pozwolenie na budowę. Zwiększy się także liczba obiektów, które będą mogły powstać bez takiego pozwolenia czy zgłoszenia. Na zmianach najbardziej skorzystają deweloperzy i innych inwestorów, którzy mogą liczyć na to, że wszystkie formalności załatwią prościej, szybciej i sprawniej. Według rządowych zapowiedzi mają zniknąć rozmaite biurokratyczne absurdy i niepotrzebne opłaty.


Zmiany dotyczą przede wszystkim projektów budowlanych, pozwolenia na budowę, przyłącza prądu, wody i gazu, samowoli budowlanych oraz bezpieczeństwa pożarowego. 

Dla osób planujących budowę domu najważniejsze będą zmiany w projekcie budowlanym, który zostaje rozdzielony na trzy mniejsze dokumenty. Tylko dwa trzeba będzie złożyć w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę. 

Dzięki zmianom nadzór budowlany zyska nowe możliwości walki z samowolami budowlanymi. Przygotowano nowe kary za nielegalne użytkowanie budynków, ale też łatwiejsza ma się stać legalizacja niektórych starszych samowoli. 

Warto wiedzieć, że od przyszłego roku domy i inne budowle będą musiały spełnić bardziej rygorystyczne normy dotyczące energooszczędności. Spadną koszty ogrzewania, ale wzrosną koszty budowy domu. Zmiana warunków technicznych obejmie nie tylko dopiero wznoszone budowle, ale też budynki rozbudowywane czy modernizowane.