Co drugi zakup ze wsparciem pośrednika

2019-10-28

Gumtree.pl opublikowało raport “Jak Polacy kupują mieszkania?". Jak wynika z danych, Polacy, którzy w ciągu trzech ostatnich lat kupowali mieszkania, korzystali z pomocy agenta nieruchomości. Co drugi zakup miał miejsce ze wsparciem pośrednika (53 procent).


Zakup mieszkania to poważna decyzja, której nie podejmuje się pochopnie. Wiąże się z dużym wydatkiem, a nieruchomość często ma służyć nam przez lata.  

Jak wynika z raportu, wsparcie agenta wybrało 53 proc. ankietowanych - to usługa, na którą decyduje się większość osób, kupujących nowe mieszkanie (56%). Osoby, które wybierają mieszkanie z rynku wtórnego, nieco rzadziej korzystają z tego typu pomocy (49%). Biura nieruchomości cieszą się największym zaufaniem w najmłodszej grupie badanych, tj. osób poniżej 24 r.ż. – na ten rodzaj wsparcia w podjęciu decyzji o zakupie lokum wskazało 61% Polaków w tej grupie wiekowej.

– Polacy coraz częściej wyrażają chęć realizacji tego typu transakcji przy pomocy profesjonalistów: doradców finansowych czy biur nieruchomości. Takie wsparcie jest nieocenione nie tylko ze względu na wybór konkretnej oferty, ale przede wszystkim sprawdzenie jej pod względem prawnym i technicznym co pozwala na bezpiecznie przeprowadzenie transakcji – informuje w komunikacie poświęconym raportowi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

 Nie musimy znać się na wszystkim, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty. Bezpieczna sprzedaż nieruchomości wymaga posiadania wiedzy z wielu różnych dziedzin. Największym kapitałem dobrego pośrednika nieruchomości jest jego doświadczenie. Do jego zadań należy m.in. analiza stanu prawnego nieruchomości, umiejętne przygotowanie do sprzedaży pod względem formalnym. Nierzadko nieruchomości wystawiane na sprzedaż obciążone są różnymi wadami prawnymi, które specjalista sprawnie wychwyci i wyeliminuje. W przypadku bardziej skomplikowanych transakcji doświadczony pośrednik jest w stanie dostrzec zagrożenia.