Cyfryzacja procesu budowlanego - nowa era w planowaniu i realizacji inwestycji
Pełna cyfryzacja procedur budowlanych ma na celu skrócenie czasu realizacji formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę i znacząco usprawni proces inwestycyjny w Polsce. Wprowadzone rozwiązania zapewniają inwestorom dostęp do niezbędnych dokumentów online, eliminując konieczność osobistych wizyt w urzędach oraz umożliwiając bieżące monitorowanie postępu prac budowlanych.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk
Rzecznik prasowy Ministra Rozwoju i Technologii informuje, że wprowadzenie pełnej cyfryzacji oznacza skrócenie czasu realizacji formalności w trakcie postępowania o wydanie pozwolenia na budowę, a tym samym przyczyni się do usprawnienia procesu budowlanego.
Cyfrowe wnioski budowlane
Obecnie inwestorzy mogą składać wnioski wymagane w procesie budowlanym przez przepisy Prawa Budowlanego za pośrednictwem serwisu e-Budownictwo (wnioski.gunb.gov.pl). Platforma umożliwia elektroniczne przesyłanie dokumentacji związanej z planowaniem i realizacją inwestycji, co znacznie upraszcza i przyspiesza procedury administracyjne.
Stały nadzór nad inwestycją
Jednym z kluczowych narzędzi wdrożonych w ramach cyfryzacji jest Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB). System ten pozwala inwestorowi na bieżący dostęp do wszystkich wpisów oraz załączonych dokumentów, takich jak zdjęcia, protokoły czy projekty. Dzięki temu nie ma potrzeby fizycznej obecności na placu budowy, aby śledzić postęp prac.
- Dzięki Elektronicznemu Dziennikowi Budowy inwestor ma bieżący dostęp do wszystkich wpisów, a także do załączanych do tych wpisów dokumentów np. zdjęć, protokołów, projektów itp. Inwestor nie musi jeździć na budowę, aby znać bieżący stan faktyczny prowadzonych prac - wszystkie one są uwidocznione w postaci wpisów w EDB - wyjaśnia rzecznik prasowy Ministra Rozwoju i Technologii. - Kolejna korzyścią dla inwestora to możliwość zobaczenia, kto i w jaki sposób prowadzi prace budowlane. Może też bezpośrednio skontaktować się z tą osobą, aby wyjaśnić kwestie, które mogą budzić jego wątpliwości.
Rejestr Urbanistyczny
Od 1 stycznia 2026 r. wejdzie w życie Rejestr Urbanistyczny, zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2024 poz. 1130). Będzie to ogólnodostępna baza informacji o dokumentach planistycznych, zapewniająca aktualne i wiarygodne dane dotyczące zagospodarowania przestrzennego.
- Przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym od 1 stycznia 2026 r. wprowadzają Rejestr Urbanistyczny, który będzie stanowił wiarygodne i aktualne źródło informacji i danych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, w tym zbiorów danych przestrzennych - zaznacza rzecznik prasowy Ministra Rozwoju i Technologii.
W Rejestrze znajdą się m.in.:
- akty planowania przestrzennego (plany ogólne gmin, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego),
- wnioski o sporządzenie lub zmianę tych planów,
- uchwały dotyczące strategii rozwoju gmin,
- decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Przeglądarka Danych Planistycznych - pierwszy krok w cyfryzacji
Pierwszym zrealizowanym etapem w kierunku budowy Rejestru Urbanistycznego było uruchomienie Przeglądarki Danych Planistycznych. Narzędzie to umożliwia podgląd i weryfikację danych przestrzennych dla projektów planów ogólnych gmin, co znacząco ułatwia dostęp do informacji zarówno inwestorom, jak i administracji publicznej.
Podsumowanie
Cyfryzacja procesu budowlanego to krok w stronę nowoczesnego i bardziej efektywnego zarządzania inwestycjami. Dzięki wdrażanym narzędziom, takim jak e-Budownictwo, Elektroniczny Dziennik Budowy oraz Rejestr Urbanistyczny, procesy administracyjne zostają uproszczone, co przyspiesza realizację projektów budowlanych. Nowe rozwiązania pozwalają również na większą transparentność i dostępność danych, co jest istotnym udogodnieniem zarówno dla inwestorów, jak i administracji publicznej.
Zobacz także: Poradnik dla kupujących i sprzedających
Jak Costerina może pomóc?
Dzięki cyfryzacji procedur budowlanych inwestowanie w nieruchomości staje się prostsze i bardziej przewidywalne. W Costerina - Nieruchomości na Kaszubach śledzimy wszystkie zmiany prawne i administracyjne, które mogą wpłynąć na rynek nieruchomości. Jeśli planujesz zakup działki, budowę domu lub inwestycję na Kaszubach, skontaktuj się z nami - pomożemy Ci sprawnie przejść przez wszystkie formalności!