Na Kaszubach poszukiwane działki z linią brzegową jeziora

2019-02-22

Powierzchnia Kaszubskiego Parku Krajobrazowego wynosi 33 202 ha. Teren parku znajduje się w granicach trzech powiatów (kartuskiego, kościerskiego, wejherowskiego) oraz ośmiu gmin, z których Kartuzy, Chmielno, Sierakowice i Stężyca stanowią większość powierzchni Parku. Pozostała część należy do Somonina i Linii oraz marginalnie do Kościerzyny i Nowej Karczmy. Na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego znajduje się kompleks Jezior Raduńskich. Tworzą one zespół czternastu jezior. Ponad połowę ich powierzchni zajmują dwa największe jeziora: Raduńskie Górne i Raduńskie Dolne.  

Powierzchnia Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego wynosi 17 800 ha. W granicach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego znajdują się grunty pięciu gmin: Kościerzyny, Dziemian, Karsina, Lipusza, Starej Kiszewy oraz Lasy Państwowe, na których gospodarują Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz. Niemal cały Park położony jest w dorzeczu rzeki Wdy. Na jego obszarze występują 53 jeziora o powierzchni powyżej 1 ha oraz około 100 mniejszych, na ogół bezodpływowych zbiorników zwanych oczkami. Natomiast w otulinie Parku usytuowanych jest jeszcze 51 jezior i około 50 oczek. Na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe jezioro na Kaszubach - Jez. Wdzydze, zwane kaszubskim morzem. Jezioro to obejmuje pięć połączonych ze sobą akwenów: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie, i Słupinko. Na jeziorze znajdują się duże wyspy.

Najbardziej poszukiwane są tereny budowlane z linią brzegową jeziora. Do najdroższych należą tu działki z linią brzegową jezior Raduńskie Górne, Raduńskie Dolne oraz jeziora Wdzydze. Ceny metra kw. nad takimi akwenami zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a sięgają nawet kilkuset złotych za 1 m kw. W Parkach szczególną uwagę przy zakupie działki trzeba zwrócić na dojazd, prawo do zabudowy oraz możliwości uzbrojenia działki w media.