Czy zachowek przysługuje od darowizny? Kluczowe informacje i zasady

Maja Bączkowska 2024-08-10

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego mającą na celu ochronę interesów najbliższych osób zmarłego, które nie otrzymały swojej części majątku. Ale co w sytuacji, gdy majątek został przekazany jednej osobie w formie darowizny przed śmiercią spadkodawcy? Czy również w takim przypadku przysługuje zachowek?

Zasadniczo, prawo do zachowku przysługuje osobom z bliskiej rodziny spadkodawcy, takim jak małżonek, dzieci, wnuki i rodzice, o ile nie zostały one wydziedziczone, niegodne dziedziczenia, czy też nie zrzekły się dziedziczenia. Zachowek jest przeznaczony dla tych, którzy nie dostali nic w testamencie, spadku czy darowiźnie.

Kiedy majątek zostaje przekazany jako darowizna, wpływa to na podział majątku po śmierci spadkodawcy. Mimo to, osoby uprawnione do zachowku mogą domagać się swojej części także od wartości darowizny. Oznacza to, że nawet jeśli zmarły przekazał część majątku za życia, pozostałe osoby mogą ubiegać się o zachowek.

Przykładem może być sytuacja, w której pani Anna, przed śmiercią, przekazała całe swoje mieszkanie jednej córce. Po jej śmierci pozostali synowie mogą ubiegać się o zachowek, mimo że cały majątek został darowany córce. Taka sytuacja jest możliwa nawet wtedy, gdy darowizna dotyczyła wnuka lub obcej osoby.

Roszczenia o zachowek są ograniczone czasowo – można dochodzić zachowku od darowizny przez 10 lat od momentu przekazania darowizny do otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. W przypadku przekroczenia tego terminu, roszczenie o zachowek może być uznane za przedawnione.

Proces dochodzenia zachowku, szczególnie w kontekście darowizn, może być skomplikowany i wymaga postępowania spadkowego. Osoby zainteresowane dochodzeniem swoich praw powinny skorzystać z pomocy prawnej oraz doradczej, aby skutecznie przeprowadzić cały proces. Profesjonalni pośrednicy nieruchomości mogą również pomóc w zabezpieczeniu praw związanych z dziedziczeniem i darowiznami.