Oszustwa przy wynajmie mieszkań: Jak się przed nimi chronić?

Maja Bączkowska 2024-07-04

Wynajem mieszkania wiąże się z ryzykiem natrafienia na oszustów, którzy często celują w młode, niedoświadczone osoby oraz obcokrajowców. Mimo licznych ostrzeżeń, metoda „na wynajem” wciąż jest skuteczna i szeroko stosowana. Oszuści publikują atrakcyjne ogłoszenia, żądają zaliczek lub czynszu z góry, a następnie znikają, pozostawiając ofiarę bez pieniędzy i bez mieszkania.

Przy wynajmie mieszkania łatwo trafić na oszustów, którzy szczególnie chętnie polują na osoby młode i niedoświadczone, a także na obcokrajowców. Metoda „na wynajem” jest stosowana od lat i wciąż pozostaje skuteczna, co potwierdzają liczne doniesienia medialne. Polega ona na zamieszczaniu atrakcyjnych ogłoszeń o wynajmie mieszkań, które w rzeczywistości nie należą do oszustów. Po nawiązaniu kontaktu z zainteresowaną osobą, oszust wymaga przelania zaliczki lub czynszu, a po otrzymaniu pieniędzy znika bez śladu, zostawiając ofiarę bez mieszkania i pieniędzy. Czasem próbuje również wyłudzić dane osobowe, co może prowadzić do dalszych problemów, takich jak zaciąganie kredytów na nazwisko ofiary.

Aby uniknąć takich sytuacji, należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmie mieszkania. Policja radzi, aby nie wierzyć w zbyt dobre okazje, nigdy nie przelewać pieniędzy przed podpisaniem umowy i obejrzeniem mieszkania na żywo oraz nie wysyłać zdjęć dowodu osobistego ani innych dokumentów tożsamości. Warto też korzystać z pomocy znajomych lub pośredników nieruchomości i zawsze być czujnym na wszelkie próby wywierania presji czasu. Jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa, zgłoś to jak najszybciej na policję.

Metoda „na wynajem” jest trudna do wykrycia, dlatego najlepiej jest zachować ostrożność i unikać podejrzanie tanich ofert oraz osób, które naciskają na szybkie przekazanie pieniędzy. Szukanie mieszkania przez pośredników nieruchomości może być bezpieczniejszą alternatywą, ponieważ daje pewność, że dany lokal jest sprawdzony.