Lepsze połączenie kolejowe dla mieszkańców i turystów

Joan 2020-10-19


5 lat temu, dokładnie 1 października 2015 roku odbyła się inauguracja połączenia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańska z Kartuzami. Oficjalne otwarcie i uruchomienie pierwszych połączeń nastąpiło po ponad dwóch latach budowy.

Regularne kursy pasażerskie na linii PKM rozpoczęły się 1 września 2015 r., ale to właśnie 1 października 2015 roku odbyła się oficjalna inauguracja wybudowanego całkowicie od podstaw nowego połączenia kolejowego łączącego Gdańsk z Kaszubami. O godzinie 3.42 ze stacji Gdańsk Główny odjechał pierwszy pociąg. Miesiąc później długo wyczekiwana kolej metropolitalna w końcu dojechała do Kartuz. Rozkład jazdy przewiduje odjazd z Kartuz mniej więcej co godzinę. Dzisiaj okazuje się, że to jedna z najbardziej trafionych inwestycji na Kaszubach. 1 października 2015 r. ruszyły planowe kursy na trasie Gdańsk-Kartuzy i Kartuzy-Gdańsk Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

26 czerwca 2018 r. nastąpiło otwarcie nowego dworca integracyjnego w Kartuzach. To rewolucja nie tylko dla miasta – skorzystają mieszkańcy całej gminy Kartuzy, która z roku na rok coraz bardziej otwiera się na turystów. Nowy dworzec to zmiana wizerunkowa, także nowa jakość podróżowania.

Głównym celem realizacji projektu była poprawa atrakcyjności systemu transportu zbiorowego, a w konsekwencji zwiększenie liczby osób korzystających z pasażerskiego transportu kolejowego.

Stary, powojenny budynek, został zburzony 21 listopada 2016 roku. To data historyczna. Nowy budynek nawiązuje swoją architekturą do dworca wybudowanego w tym samym miejscu w 1897 roku, zburzonego przez Rosjan w r. 1945.

Kartuski dworzec kolejowy to budynek trzykondygnacyjny, o łącznej powierzchni użytkowej 724 m2. Obiekt posiada przestrzenie służące przede wszystkim pasażerom, choć nie tylko. Poza poczekalniami, pomieszczeniem dla rodzin z dziećmi oraz kasami biletowymi (dla pasażerów PKP oraz autobusów) znajdują się tam przestrzeń handlowo-usługowa oraz służąca obsłudze turystycznej. W holu dworca nie zabrakło miejsca dla automatu biletowego oraz infomatu.

Na piętrze dworca swoją działalność prowadzi kartuska biblioteka miejsko-powiatowa.

FOT. UM Kartuzy