Jest szansa na dokończenie zamku w Łapalicach

Joan 2020-07-16

To najsłynniejszy niedokończony zamek na Pomorzu. Mowa o obiekcie w Łapalicach, który to od lat popada w ruinę. To miejsce przyciąga rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć zamek. Budowa zamku w Łapalicach rozpoczęła się w 1983 r. Jego pomysłodawcą był producent mebli z Gdańska. Początkowo miał zajmować ok. 170 m kw., ale obiekt szybko urósł do powierzchni 5 tys. m kw.


Na zamku miało być 365 okien, symbolizujących liczbę dni w roku, 52 komnaty symbolizujące liczbę tygodni w roku i 12 wież, symbolizujących liczbę apostołów. 


Ostatecznie inspektor nadzoru budowlanego zakazał dalszych prac nad obiektem. Teraz kartuscy radni zajęli się tematem. Burmistrz Kartuz podczas sesji poinformował, że inwestor chce dokończyć budowę zamku i utworzyć w nim hotel. Obecnie nie pozwala mu na to obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Wszystko wskazuje na to, że pomysł dokończenia budowy obiektu spodobał się radnym i zyskał ich przychylność. Teraz trzeba dopełnić wszelkich formalności, aby uregulować sytuację prawną tego miejsca.