Młyn w Gołubiu: Serce kaszubskiej tradycji i historii

Maja Bączkowska 2024-07-04

Gołubie to malownicza wieś na Kaszubach, miejsce o bogatej historii i kulturze. Znane m.in. z legend o dawnym młynie, przyciąga miłośników pięknych krajobrazów i fascynujących opowieści. Gołubie jest doskonałym punktem startowym do odkrywania urokliwych zakątków Kaszub, oferując zarówno spokojny wypoczynek, jak i niezapomniane wrażenia.

Gołubie, dawniej znane jako Gollubien, to miejsce pełne historii i legend. Legenda głosi, że nazwa wzięła się od gołębia, a popularność wsi zaczęła się od miejscowego młyna, gdzie mieszkańcy gromadzili się na pyszne gołąbki. Pierwsze wzmianki o Gołubiu pochodzą z 1260 roku, kiedy to tereny te zostały przekazane cystersom przez księcia Sambora II. Kolejne właścicielstwa doprowadziły do tego, że w 1432 roku ziemie trafiły w ręce ojców kartuzów, którzy założyli tu wioskę i przekazali młyn Mikołajowi w zamian za roczny czynsz.

Młyn w Gołubiu pojawił się w dokumentach już w 1398 roku, kiedy to bracia Staschke i Paweł von Zalesław przekazali go Dobnigastowi w zamian za roczny czynsz.

Przez wieki młyn w Gołubiu przeszedł liczne zmiany technologiczne, począwszy od napędu kołem wodnym, przez maszynę parową i turbinę, aż do zelektryfikowania. Po II wojnie światowej młyn był odkupiony przez Stanisławę i Wiktora Cemke, którzy przetrwali trudne czasy, w tym okupację i dewastację przez Rosjan. Wkrótce potem Wiktor Cemke zainstalował nowoczesną turbinę wodną, co umożliwiło produkcję mąki.

Od 1968 roku młyn należy do rodziny Krainik, która kontynuowała jego modernizację i produkcję mąki aż do 2007 roku. Obecnie funkcjonuje jako Muzeum Nasze Młynarstwo, zachowując tradycję i historię tego miejsca.

Muzeum stworzono z myślą łączenia przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Misją właścicieli jest stwarzanie możliwości wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych, rozbudzanie talentów, a także idea tworzenia otwartego społeczeństwa.

Źródło: mlyngolubie.pl