Wieża Widokowa im. Jana Pawła II - Szczyt Wieżyca

Oprac. Krzysztof Bączkowski 2024-06-04

Zbudowana i oddana do użytku przez Gminę Stężyca w 1997 roku wieża stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Kaszub. Z jej 30-metrowej wysokości roztacza się przepiękny widok na Wzgórza Szymbarskie, "Kółko Raduńskie" oraz szlak turystyczny znany jako "Droga Kaszubska". Wieża widokowa jest popularnym miejscem zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców regionu. 

Według legend, szczyt Wieżyca był kiedyś miejscem kultu Słowian. 

Wieża widokowa o wysokości 35 metrów (licząca 182 stopnie) została odnowiona w 2019 roku. Z jej platformy widokowej można podziwiać malownicze widoki na Wzgórza Szymbarskie i jeziora Kółka Raduńskiego.

Dojście do wieży widokowej Wieżyca zajmuje około 15 minut, a trasę można pokonać jednym z trzech dostępnych szlaków. Wieża jest czynna przez cały rok, z wyjątkiem okresów, gdy panują bardzo trudne warunki pogodowe. Godziny otwarcia mogą się zmieniać w zależności od pory roku. 

Wieża Widokowa im. Jana Pawła II na szczycie Wieżyca to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Kaszub, oferujący niezapomniane widoki i możliwość obcowania z pięknem przyrody.

Fot. UG Stężyca