Jeziora na Kaszubach zostały zarybione

Joan 2021-07-05

Na Kaszubach jest prawie 700 jezior. Kaszubskie jeziora są czyste, urokliwe i mają wiele ciekawych przyrodniczo zakątków. Mieszkańcy oraz turyści doceniają niezwykłe i magiczne Kaszuby.


W maju rozpoczęły się prace na kartuskich jeziorach. Na jez. Karczemnym wydobywano osad denny, a na jeziorach: Mielenko, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże miał miejsce proces zarybiania. Do kartuskich wód trafiło około 21000 szt. narybku szczupaka. Pracom przewodził dr inż. Michał Łopata z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zarybianie przeprowadzane jest przez specjalistów z branży rybackiej, pod stałym nadzorem ichtiologa, metodą „z łodzi”. Technika polega na sukcesywnym opływaniu akwenu wzdłuż linii brzegowej łodziami, z których ryby po kilka sztuk będą wprowadzane w strefę litoralową lub sublitoralową zbiornika - od strony otwartej wody.

Materiał zarybieniowy pochodzi z ośrodków chowu i hodowli ryb położonych w bliskim sąsiedztwie jezior kartuskich. Materiał zarybieniowy posiada aktualne weterynaryjne świadectwo zdrowia. Przewiduje się dokonanie zarybień narybkiem rodzimych gatunków ryb drapieżnych: szczupaka, sandacza oraz bolenia,

Fot. UM Kartuzy